search delete menu

Sorularla Bitcoin

Sorularla Bitcoin’e adapte olmanız kavrama konusunda size hem daha fazla kolaylık sağlayacak hemde bildiklerinizi pekiştirmeniz konusunda yararlı olacaktır. Hemen konuya geçelim işte 21 Soruda Bitcoin.

1-Bitcoin Nedir ?

Bu makaleyi okuyorsanız büyük ihtimalle Bitcoin konusunda az veya çok bilgi sahibisiniz bunu pekiştirmek adına ”Bitcoin Nedir” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu başlıkta Bitcoin’in biraz daha farklı detaylarını ele alalım. Dijital, Sanal, Kripto para gibi kavramlar gündelik hayatta yakın dönemde popülerlik kazanmış olsa da, geçmişe baktığımızda bu ihtiyaçlar üzerinde uzun süredir, çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapıldığını görmekteyiz.   Dijital para kapsamındaki bu ihtiyaçların giderilmesinde kriptoloji kullanımı konusunda öncü çalışmalardan bir tanesi matematikçi David Chaum tarafından 1983 yılında yayınladığı bir akademik makale kapsamında ortaya çıkmıştır. David Chaum sonrasında bu araştırmalarını temel alarak “DigiCash” adlı elektronik para firmasını 1990 yılında kurmuştur. Tarafından sunulan yazılım ile birlikte kullanıcılar paralarını “eCash” adlı, banka tarafından kriptografik olarak imzalanmış dijital bir formatta bilgisayarlarında tutup, bu dijital parayı anlaşmalı her hangi bir kurumda bir kredi kartı numarası gibi bir bilgi paylaşımı yapmadan, gizli ve güvenli bir şekilde kullanabiliyorlardı. Bu çalışma 1998 yılında yeterli kullanıcı sayısına ulaşamadığından dolayı iflas etmiş. Bu açıdan Bitcoin’in ortaya çıkmasına çokda yenilikçi bakmayabiliriz, bakın bundan yıllar önce bu çalışmalar yapılıyordu fakat Bitcoin bunun patlama noktası oldu.

2-Neden Ortaya Çıktı ?

Güzel soru Biz Tl, Dolar, Euro, gibi para birimleri ile işlerimizi hallediyorduk kardeşim neden çıkardınız (Tabi biz çıkarmadık) bunu diyebilirsiniz. Şimdi Doları ele alalım ABD’nin resmi para birimi Amerika’nın kontrolünde ve denetiminde arkasında koskoca Amerika var paramı Bitcoin’e değil dolara yatırırım şeklinde düşünmeniz gayet doğal fakat 2008 Yılına gittiğimizde  (o zamanı ABD’de birebir yaşamadıysanız bir araştırın veya bir bilene sorun) kısaca ele almamız gerekirse arkasında koskoca amerikanın bulunduğu Dolar yerle bir oldu değeri dipleri gördü ve tabi yine arkasına devleti alan koskoca bankalar bizim olan parayı bize veremedi. Bitcoin’in gerekliliğide özellikle o yıllardan sonra tekrar ele alındı neden çünkü insanlar arkasında her kim olursa olsun o emitanın değerinin çakılabileceğinin gerçekten farkına vardı. İşte Bitcoin’in çıkış noktaları bu gibi daha birçok sebebe dayanır.

3-Anonim Mi ?

Çok merak edilen ve sıkça karıştırılan bir nokta kısaca cevaplayalım. Bitcoin sizin istediğiniz kadar anonim tabi burda işin içine Blockchain giriyor. Bitcoin işlemlerinde gönderim veya alımların tümü 16Uhs3jU8w2uu73L5nSmNocQBS7A8gPmwT şeklindeki kod bloklarından oluşuyor biz bu adresi şu an burada tanımladık, bize ait olduğunu biliyorsunuz işte bu noktada anonimlik biter. Fakat bu adresi bize ait olduğunu bilmeyen birine versek bu adresin kime olduğunu bulması imkansız. İşte anonimlik temel olarak bu şekilde daha fazla detaya inmek isterseniz buyrun Blockchain’de Gizlilik Ve Anonimlik

4-Nasıl Alınıp Satılır ?

Şu anda Türkiye’nin bu konuda geldiği noktada aynı dolar, altın alır gibi Bitcoin alabilirsiniz. Satışıda aynı şekilde yani öyle dendiği gibi Deep web’de geçer sadece hackerlar kullanır gibi bir durum söz konusu değil evet yer altında kullanılıyor fakat bu oran eskiye göre çok çok düştü. Alım satım işlemlerini buradan inceleyebilirsiniz Türkiyede Bitcoin Satın Alabileceğiniz Platformlar

5-Yasal Mı ?

Bu konuda Türkiye için maalesef birşey söylemek mümkün değil yani ne illegal nede yasal olarak tanımlanmış durumda ancak Japonya gibi ülkeler Bitcoin’i çoktan yasal olarak kabul etmiş durumda. Diğer ülkeler için durumu buradan inceleyebilirsiniz. Bitcoin’in Ülkelere Göre Yasal Statüsü.

6-Güvenli Mi ?

Kesinlikle, şimdi dijital ortamda bir muhasebe defteri düşünün bu defterde tüm işlemler kayıt altına alınıyor, örneğin A kişisi B kişisine bir miktar para gönderiyor bu gibi tüm durumlar kayıt altında ve bu muhasebe defterinin tüm Dünya’ya yayıldığını ele aldığımızda güveliğin gerçekten üst seviyelerde olduğunu göreceksiniz. Normal bir dijital muhasebe defterinde birşey sildiğiniz taktirde o artık silinmiştir diğer kişiler bu durumdan haberdar olamaz ve buda dolandırıcılığın kapılarını aralar  fakat Blockchain yani Bitcoin’in altyapısını oluşturan mükemmel teknolojide söylediğimiz gibi bu durum biraz farklı o kayıt bir yerden silinse bile işlemin ilk gerçekleşmesinden itibaren tüm Dünya’ya yayıldığını düşünürsek kötü niyetli bir kişinin bu işlemi Dünya’daki tüm Blockchain ağından kaldırması teorik olarak mümkün değil.

7-Satın Almadan Elde Edemezmiyiz ?

Satın almadan elde edebilirsiniz ancak masraf etmeden elde edemezsiniz adetinin an itibari ile 15 Bin Tl olduğu birşeyden bahsediyoruz. Peki nedir bu satın almadan elde etme yöntemleri diye sorucak olursanız cevapları bu konumuzda ”Tüm Yöntemleri İle Bitcoin Kazanmak

8-Nerelerde Kullanılıyor ?

Her alanda diyebiliriz bunu tam olarak Türkiye için söyleyemesekde Dünya hızla Bitcoin’e adapte olmaya başlamış durumda. Örneğin Microsoft gibi dev şirketler Bitcoin’i kabul eder durumda inandırıcı gelmedi mi ? Buyrun Microsoft Bitcoin bunun dışında Türkiye’dede birçok yer Bitcoin kabul ediyor bu listeye buradan ulaşabilirsiniz. Eğer birgün sizde işletmenizde Bitcoin kabul etmeyi düşünürseniz ”İşletmenizde Neden Bitcoin Kabul Etmelisiniz” isimli yazımızı okumanızda fayda var.

9-Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

İşlemci ile başlıyan bu serüven Asic minerlara kadar ulaştı. Buyrun detayları ”Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

10-Yatırım Alanında Bitcoin

Son zamanların sık tartışılan konusu Bitcoin’e yatırım kimisi için riskli kimisi için çok büyük getiri kaynağı aslında şöylede ifade edebiliriz bekleyen kazanır panik yapan kaybeder bu borsadada genellikle böyledir ancak Bitcoin için kesinlikle daha fazla geçerli bunu biz değil grafikler söylüyor. Geçmişten günümüzde Bitcoin fiyatı özellikle 2017 yılında yaşanan büyüme fazlasıyla etkili oldu.

Bitcoin’e yatırım konusunda daha detaylı bilgi için ”Kripto Para Sektöründe Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur” ve ”Bitcoin Ne Zaman Alınır, Satılır?

11-Alternatifleri Var Mı ?

Evet var Bitcoin dışındaki ona alternatif olarak çıkmış Kripto Paraların tümüne altcoin diyoruz detaylarını burada bulabilirsiniz. Altcoin Nedir ?

12-Gelecekte Bitcoin

Şu ana kadar Bitcoin fazlasıyla sallantılı dönemler yaşadı. Battı denildi, değeri düştü ancak geldiğimiz noktada Bitcoin Dünya’da paranın 71 Milyar $’ına karşılık geliyor buda göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir durum ve hızlı bir şekilde insanlar bu ekosisteme adapte oluyor. Aslında burada Bitcoin’e değilde Blockchain teknolojisinin geleceğine bakmak daha doğru olabilir çünkü tüm bunların var olmasını sağlayan şey Blockchain oda bahsetmiş olduğumuz gibi gelecek yılların gözdesi olma konumunda ilerliyor. (Bknz. ”Blockchain Teknolojisinin Kullanılabileceği Alanlar
Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!

Teknochain - 27 Aug 2017, 09:33
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.