search delete menu

Stellar Nedir, Nasıl Satın Alınır ?

Stellar 2014 yılının başlarında Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından geliştirilen açık kaynaklı kodlu değer takas platformudur. Her bir sunucu ağdaki “hesapların” kayıtlarını tutar. Bu kayıtlar “hesap defteri” adı verilen bir veri tabanında tutulur. Sunucular “işlem” teklifinde bulunarak hesap defterlerini değiştirirler. Bu durumda ise hesabın bakiyesinden harcama yapılarak veya sahibini değiştirerek hesaplar birinden diğerine geçer. Tüm sunucular “fikir birliği” adı verilen bir süreçle mevcut hesap defterinin işlemlerini onaylar. Fikir birliği süreci genellikle 2-4 saniyelik düzenli aralıklarla meydana gelir. Bu şekilde tüm sunucu hesap defteri kopyaları eşleşmiş ve aynı şekilde saklanır.

Finansal Uygulamalar

Birçok kar amacı gütmeyen kurum ve şirket, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde Stellar’ı finansal alt yapı sağlayıcısı olarak kullanıyor. Buna verilebilecek bir örnek Stellar’ı Vumi’ye entegre eden Praekelt Derneği. Bu uygulama Afrika’da bulunan üniversite öğrencilerinin eğitim süresi boyunca toplamış olduğu eğitim kredileriyle para biriktirmelerini sağlayan açık kaynaklı mesajlaşma platformudur.

Bulut tabanlı bankacılık yazılım şirketi olan ORadian da aynı zamanda Nijerya’daki mikro-finans enstitülerine altyapı sağlamak için Stellar ağını kullanmayı planlıyor.

Gelişim Süreci

Stellar Aralık 2016 tarihinde Filipinler, Hindistan ve Batı Afrika’da partnerliklerin açıklandı. Kasım 2017 tarihinde ise Stellar ve IBM, küresel ödemelerin hızını arttırmak için ortaklık kurdu. İlk aşamalarda Stellar Ripple protokolüne dayanıyordu. Kodlarda yapılan kritik hatalar ile Stellar ağı fork sürecine girmiştir. Daha sonra Stellar’ın kurucu ortağı Joyce Kim, bunun Ripple protokolünün hatası olduğunu açıkladı. Ancak bu ifadeyi Ripple Labs CTO’su Stefan Thomas yalanladı. Sonrasında Stellar protokolünün üst versiyonu yeni algoritmalar kullanılarak iyileştirildi. Bu yeni algoritmanın kodu ve teknik incelemesi Nisan 2015 tarihinde yayınlandı. Ekim 2017 tarihinde ödeme ağı KlickEx, Stellar’ı global ödeme sistemlerinin bel kemiği şeklinde tanımladı.

Stellar Nasıl Satın Alınır ?

Stellar satın alabilmek için ilk olarak Türkiye’de faaliyet gösteren borsalar üzerinden Bitcoin almamız gerekli. Biz bu işlem için Paribu.com’u kullanacağız. 

www.paribu.com‘a tıkladığımızda bizi karşılayacak olan ana ekranda yer alan ücretsiz hesap oluştur bölümünü doldurup üyelik işlemini gerçekleştiriyoruz. 

Sonrasında ekran görüntüsünde belirtilen ”hesap ayarları” kısmından kullanıcı ve kimlik bilgilerinizin girişini yapmanızın ardından hesabınız kısa süre içerisinde onaylanacaktır bu sayede işlem limitleriniz yükselecek.

Geriye Paribu hesabımıza tl yatırmak kalıyor. Bunu TL işlemleri kısmından kolayca gerçekleştirebiliriz.yatırmak istediğimiz tutarı yazıp (minimum 500 TL) bildirim gönder’e tıklıyoruz. 

Hemen sonrasında bildiriminiz oluşturulacaktır. EFT/Havale yapmanız gereken banka bilgileri bu kısımda belirtilir. Para gönderme işlemini gerçekleştirirken mutlaka açıklama kısmına belirtilen işlem açıklamasını yazın. (örneğin ekran görüntüsünde bize vermiş olduğu açıklama kodu BZVYEMK)

Gerçekleştirdiğiniz EFT veya havale sonrası yatırmış olduğunuz para kısa bir süre içerisinde hesabınıza yansıyacaktır.

Şimdi Paribu üzerinde bulunan TL ile Bitcoin satın alabiliriz. Market kısmında bulunan kutucuk bu üzerinden işlemi gerçekleştireceğiz. BTC AL kısmına gelerek TOPLAM (TL) yazan kısımdaki + işaretine tıklıyoruz yatırmış olduğumuz miktar otomatik olarak orada yazıyor ve BTC kısmında bu TL ile ne kadar Bitcoin alabileceğimiz yazıyor.

Alış emri ver dediğimizde belirtilen fiyat üzerinden kısa bir süre içerisinde yatırmış olduğunuz TL ile Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bazı durumlarda emirlerin gerçekleşmesi uzun sürebilir. Bu noktada TL ve Bitcoin miktarınız 0 olarak gözükecektir endişelenmenize gerek yok o an emirde olduğu için o şekilde.

 

Binance Borsasında İşlem Yapma

Şimdi sırada Bitcoin gönderip Stellar alacağımız Binance borsasında işlem yapmaya geldi. Daha önce bu konuda sitemizde ”Binance Kullanımı” isimli yazıda Binance borsasına nasıl Deposit (Mevduat) yatıracağınızı ve sonrasında alım-satım işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi belirtmiştik. Fakat belirtilen konuda Paribu’dan Binance borsasına nasıl Bitcoin gönderileceğini anlatmamıştık o yüzden şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını inceleyelim.

İlk olarak Binance borsasındaki üst menüden Deposit’e tıklıyoruz sonrasında kırmızı kutucuk içine almış olduğumuz kısıma Btc yazdığımızda yine ekran görüntüsünde bulunan BTC Deposit Address karşımıza çıkacak işte bu bizim Binance’deki Bitcoin deposit adresimiz.

Şimdi bu adrese Paribu’dan nasıl Bitcoin göndereceğimizi görelim. BTC işlemleri -> Bitcoin Çekme bölümüne geliyoruz Cüzdan adresi kısmına Binance’de bulunan Bitcoin adresimizi yapıştırıyoruz. Çekmek istediğimiz tutar kısmını doldurarak Bitcoin çek dediğimizde işlemimiz ortalama bir kaç saat içerisinde tamamlanıp Paribu’daki Bitcoin Binance hesabımıza geçecektir. 

Artık ”Binance kullanımı” isimli konuda belirtildiği gibi Stellar satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Teknochain - 04 Feb 2018, 18:29
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.