search delete menu

Tayland Finans Bakanlığı Son Kripto Para Vergi Düzenlemesini Açıkladı

Tayland’ın beklenen kripto para vergi çerçevesi bu hafta Tayland Finans Bakanlığı tarafından açıklandı.
27 Mart tarihinde gerçekleşen kabine toplantısında Apisak Tantivprawong, kripto işlemlerinin %7 katma değer vergisiyle (KDV) vergilendirileceğini açıkladı. Aynı zamanda gelirlerin de %15 sermaye kazancı vergisine tabi olacağını belirtmiştir. 14 Mart tarihinde sunulan ilk dijital para düzenleme taslağı, Tayland’da dijital kazançlar için beklenen kripto para vergi oranının yüzde 15 olacağını göstermişti.

Tayland’dan Kripto Para Vergi Adımları

Tayland’da kripto düzenlemeler ve ICO‘lar konusundaki belirsizlikler, Tayland Dijital Varlık Borsasının (TDAX) Şubat ayında ICO’ları durdurmasına neden olmuştu. Bu durdurmanın nedeni ise Tayland Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonunun düzenleme çerçevesini bekleme isteğiydi.
Şubat ayının başlarında Tayland merkez bankası yöneticisi, tüm bankaların kripto para yatırımlarından ve işlemlerinden uzak durmasını söylemiştir. Aynı zamanda bankaların kripto para işlem borsası ve platformu kurmaları ve bu ortamlara katılmalarından da uzak durmalarını açıklamıştı. Merkez bankasının bu kararı sadece bankalara uygulanabilir olmakla birlikte borsa ya da diğer kripto hizmetlerine uygulanabilir değildir.
Yapılan açıklamalara göre yeni düzenlemeler “genişleyen kripto sektörünün kara para aklama, vergi kaçırma ve diğer suç unsuru teşkil eden aktivitelerde bulunma gibi durumlarda kullanılmasını engellemek için” tasarlanmıştır. Eski Finans Bakanı ve mevcut Fintech Birliği başkanı Korn Chatikavanij, Tayland hükümetinin gaddar düzenlemelere yol açmama konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Kripto Dostu Ülkelere Geçiş

Gelen haberlere göre Tayland sınırlarında bulunan kripto start-up şirketleri, işletmeleri için Singapur gibi daha kripto dostu yerlere bakıyorlar. Bu süreçte ICO süreci Bangkok’da düzenlenen ama Singapur’da kayıtlı olan six.network platformunu örnek gösteriyorlar. Geçtiğimiz şubat ayında Taylandlı şirket J Ventures Tayland’da ICO süreci gerçekleştirdi. Bu süreçte sadece 55 saat içerisinde 100 milyon JFin tokeni satarak 21 milyon Amerikan doları topladı. Yapılan haberlere göre bu coinin geleceği henüz net değil. Çünkü yapılan ICO sürecinin, alt aylık süreçte çıkarak düzenlemelerle uyumlu olması gerekiyor. Tüm bunlar ve diğer düzenlemeler, Taylandlı start-upları Singapur gibi farklı yerlere yönlendirdi.
Kaynak : Cointelegraph

Teknochain - 01 Apr 2018, 09:36
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.