search delete menu

Tayland Kripto Para Taslak Kararını Onayladı

Tayland kabinesi kripto para ve ICO taslak kararını onayladı. Dijital varlık tanımı bir önceki taslağa göre değiştirilmiş olsa da vergi yapısı aynı kaldı. Tüm kripto işletmeleri lisans almak ve bilgilerini kara para aklama karşıtı birime bildirmek zorunda.
Finans Bakanı Apisak Tantivorawong, geçtiğimiz ayın başında bakanlığa sunulan taslak üzerinde büyük değişikliklerin yapılmadığını belirtti. Yapılan tek önemli değişiklik ise dijital varlıkların tanımı üzerinde gerçekleştirildi. Tanım şimdi, “elektronik veri gibi varlıkları çıkararak sadece kripto paraları ve dijital tokenleri” kapsıyor. Karar Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yasalaşacak. Bakan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
”Kara para aklama, vergi kaçırma gibi durumları engellemek için kripto para ve dijital tokenlerin yeni bir yasayla kapsamlı olarak denetlenmesi gerekli. Bu yeni yasanın amacı kripto paraları, ICO‘ları veya diğer dijital varlıklarla ilgili işlemleri yasaklamak değil yatırımcıyı korumaktır.”
Apisak aynı zamanda bakanların, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun yeni yasalar üzerinde çalıştığını söyledi. Bu yasalar dijital varlık borsaları, brokerleri ve satıcıları dahil olmak üzere tüm dijital varlık işlemlerinin ilgili yetki makamlarına kayıt olmayı zorunlu kılacağını söyledi. Bunlar arasında satıcı veya dijital para borsaları gibi tüm dijital para işletmeleri yer alıyor. Bu işletmelerin tamamı SEC veya yabancı para işletmeyle ilgili lisans almak zorunda.

Vergi Konusuna Açıklık Getirildi

Finans Bakanı Yardımcısı Wisut Srisuphan, kripto takası yapanların vergilendirilmesinin bir önceki taslaktaki gibi kaldığını söyledi ve şunları ekledi:
Dijital varlıkla ilgili işlem yapan yatırımcılar, yeni yasa yürürlüğe girdiğinde sermaye kazancı ve getirinin %15’lik dilimi üzerinden 7% katma değer vergisi ödemesi yapacaklar. Perakendeciler eğer borsalar aracılığıyla dijital varlık işlemi yaparsa KDV ödemelerinden muaf olacaklar. Sadece sermaye geliri olanlar sadece KDV ödeyecekler.

ICO’lar için İstenmeyen Durum

Tayland Fintech Birliği başkanı Korn Chatikavanji, yeni yasa şirketlerin kayıt olmasını gerektirdiği için yerel start-upların büyümesini engelleyeceğini belirtti. Chatikavanji, kendi ülkelerine göre maliyetler daha yüksek olsa bile ICO sunanların Singapur’a gideceklerine inanıyor. Singapur, ICO fon toplama işlemleri için oldukça iyi bir yer ve sermaye kazanç vergisini uygulamıyor. Bu nedenle piyasa koşulları ICO kayıtlarını destekliyor.
Kaynak : Bitcoin.com

Teknochain - 31 Mar 2018, 12:26
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.