search delete menu

Türkiye'de Bitcoin Kullanımı Ne Düzeyde ?

Özellikle 2017 yılında Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında gerçekleşen büyüme dudak uçuklatıcı noktalara geldi. Bu sene Bitcoin yatırımcısına %1200’ün üzerinde bir kazanç sağladı. Peki Bitcoin Türkiye’de hangi noktada yer alıyor ? Beraber inceleyelim.

Türk Borsalarında Bitcoin

Bitcoin’den bahsediyoruz işin içine para girmezse olmaz. Türkiye lokasyonlu Bitcoin alım satım işlemlerini gerçekleştirebildiğmiz borsalara bir göz atalım (kısa süre önce Türk borsaları incelemiştik). Bitcoin işlem hacmi konusunda öncü olan Paribu’da 24 içerisinde 850 Btc’lik işlem gerçekleşmiş durumda buda şu anki kurdan hesaplama yaptığımızda 40 milyon TL’nin üzerinde bir rakama tekabül ediyor. Hemen arkasından gelen Btcturk ise 24 saat içerisinde 345 Btc’lik hacme sahip buda 16 milyon TL demek. Ardından 85 Btc yani 4 milyon TL ile koinim geliyor son olarak da 30 Btc yani 1.5 milyon tl ile koineks yani açılan borsalar oldu fakat bunların hacmi henüz yetersiz durumda bu yüzden listeye almıyoruz. 

Sonuç olarak geçtiğimiz 24 saatde Bitcoin alım satımı için 62 milyon TL piyasada işlem gördü. Bitcoin’in ani yükselişlerinde bu 62 milyon TL çok daha üst seviyelere ulaşıyor. Geçtiğimiz hafta 100 milyon TL’yi görmüştük gayet güzel rakamlar ve işin ciddiyetini gösterir nitelikte. 

Bitcoin İle Alışveriş

İyi güzel Bitcoin’e yatırım yapılıyor fakat bu Bitcoin ile neler alabilirim ? Sorusu akıllara gelmiş olabilir, hemen bakalım. Websitemizde bulunan Bitcoin kabul eden işletmeler listesinde şu an 43 işletme yer alıyor. Web hizmetlerinden tutunda kırtasiye ürünleri, perde, gözlük, müzik aletlerine kadar her çeşitten sektörde Bitcoin kabul görüyor.

Şimdi işin boyutunu biraz daha büyütelim Bitcoin ile iyi bir araç yada ev almak istesek bu mümkün mü ? Tabi ki 

Türkiye’de 7 adet bulunan gayet hoş bir Mercedes’den tutunda çeşit çeşit araçları satın alabilirsiniz. Bitcoin ile bir ev almak istiyorsunuz o zaman Bitcoin karşılığında lüks bir villa ilginizi çekebilir.

Türkiye’nin en büyük alışveriş platformlarından sahibinden.com’da Bitcoin ile satın alabileceğiniz 193 ilan mevcut ve bu rakam her geçen gün artıyor. 

Yani Bitcoin çoğu kimse tarafından sanılanın aksine çoktan alışverişte kullanılmaya başladı ve halk arasına karıştı bile Bitcoin’e karşı fazlasıyla ön yargılı bir kesimden ziyade teknolojiye açık insanları görmek mutluluk verici. Hatta Bitcoin’den ziyade kimileri sektöre iyice adapte olup Ethereum bile kabul etmeye başlamış durumda. Sonuç olarakBitcoin ile ne alınır yerine Bitcoin ile ne alamayız sorusunu sormak daha iyi olacaktır.

Bölgelere Göre Bitcoin

Tabi Türkiye’nin Bitcoin’e ilgisi illere veya bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bu durumu tespit etmek için Google trends’den yararlandık. Bu sayede hangi iller Bitcoin terimi ile alakalı Google’da daha fazla arama yapıyor bunu testip edebiliriz.

Haritaya baktığımızda özellikle batı bölgesine doğru ilginin biraz daha arttığını görüyoruz. İllere göre ise İstanbul başı çekiyor.

Teknochain - 04 Dec 2017, 16:22
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.