search delete menu

Ukrayna Dijital Parasını Oluşturmak İçin İlk Adımı Attı

Ukrayna Ulusal Bankası para birimlerinin dijital versiyonunu yaratmayı düşündüklerini açıkladı. Ulusal para birimi olan hryvnia şimdilik blok zincir tabanlı olmadan dijital hale getirilecek.

Merkez bankası, 11 Ocak Perşembe günü Facebook gönderisiyle yeni planlarını açıkladı. Parasız Ekonomi projesinin bir parçası olarak “yeni ve yenilikçi teknolojiler” üzerine araştırma yaptıklarını söylediler. Bu proje içerisinde e-hryvnia projesi de yer almakta.

Ukrayna Ulusal Bankası, geliştirdikleri dijital para ve blok zincir teknolojisini içeren kripto para arasındaki farkları belirtti.

“Ulusal Banka bunun tam olarak ne anlama geldiğini açıklayacak. Elektronik hryvnia projesinin hayata geçirilme olasılığı var. Elektronik hryvnia kendi kripto paramız olmayacak. Dijital para birimi olacak.”

Ukrayna Ulusal Bankası aynı zamanda önerilen e-hyrvnia projesinin blok zincir temelli olup olmayacağını da tartışıyor.

Ukrayna Ulusal Bankası Dışında Ukrayna’da Yaşananlar

Dijital hryvnia ve mevcut kripto para ekosistemi arasındaki farklar araştırılmakta, bu durum sınır ötesi Rusya’da yaşananlarla zıtlık taşıyor. Rusya, 2015 yılından beri blok zincir temelli CryptoRuble fikrini hayata geçirmek için girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

Aynı zamanda CIS ülkeleri arasında yer alan Belarus, kripto para açısından tarafsız bölge olma niyetlerini de ifade etti. Belarus, düzenlenmiş takas işlemleri sağlayarak yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçlıyor.

Bu sırada Şubat 2017 tarihinde Ukrayna’nın kripto para planı farklı nedenlerden dolayı manşetlere çıktı. Odessa’da yer alan ForkLog kripto gazetesine yapılan polis baskını bu haberlerin ilkini oluşturdu. Daha sonra bu olayları Kiev’de EXMO takas yöneticisi Pavel Lerner’in kaçırılması eklendi. Lerner’in serbest bırakılması karşısında $1 milyon fidye istendiği açıklandı.

Yasal düzenleyiciler Bitcoin ve diğer kripto paraların Ukrayna yasaları içerisinde nasıl uygulanabileceğini araştırmakta. Geçtiğimiz yıl kripto para birimlerini düzenleme konusunda bir tasarı yayınlayan Ukrayna bu alandaki çalışmalarını sürdürmeye devam etmekte.

Teknochain - 13 Jan 2018, 09:34
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.