search delete menu

Ukrayna, Kripto Para Birimlerini Düzenleme Tasarısını Yayınladı

Ukrayna Parlamentosu, Verkhovna Rada, Kripto Para Birimi düzenleme faturasını gözden geçirecek. Düzenlemeler parlamentonun resmi web sitesinde yayınlandı. Daha öncede bu alanda çalışmalar yapan Ukrayna’dan yeni hamle geldi.
Dikkat çekici olan şey ise, eski Sovyet ülkelerinde yayınlanacak ilk Kripto Para düzenlemesi olacak. Aynı zamanda dünyanın ilk faturalarından biri. Belge, bazı gerekli terimlerle beraber, kripto para ile ilgili temel kavramlara açıklık getiriyor.
Belgelerde ” Kripto Para, mülkiyet yasalarına tabi olan, döviz sözleşmelerinin konusunda olan bir program kodudur ve bilgiler blockchain sistemine kaydedilir ve saklanır” yazıyor.
Bu, faturaya göre, hiçbir kripto paranın yasal bir ihale olarak yorumlanamayacağı ve yalnızca bir ticari araç olarak görüldüğü anlamına geliyor.
E-Yönetim için Ukrayna Devlet Ajansı Başkanı Danışmanı Konstantin Yarmolenko tasarıyı yorumladı:

”Milletvekilleri çok dramatik bir hata yaptı. Hükümetin kendisinin çok defa kripto-para birimlerinin aslında gerçek bir para olmadığını ve hatta yargının etkisi altında da olmadığını belirttiği halde Merkez Bankasını kripto-para birimlerini düzenlemekten sorumlu kıldılar.”

 
Milletvekilleri ayrıca hükümetin Ukrayna’da kripto para işlemi kullanan herkesi tespit edeceğine ve işlem verilerine erişeceğine de kesinlikle inanıyor. Ancak en önemlisi, tasarı hükümetin madencilerden ve bu ticari işlerden vergi almasını öngörüyor.

Dikkat Çeken Maddeler Mevcut

Tasarı, hükümlerin ihlaninin sivil, idari ve cezai kovuşturmayla sonuçlanacağını da belirtti. Bazı belirsiz nedenlerden ötürü, milletvekilleri anayasal düzeni devirmeye ve ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal etmek için kripto-para birimlerinin kullanılamayacağına ilişkin bir hüküm de ekledi.
Fatura’nın 5. maddesi, madencilerin maden konusunda kripto-para kullanma hakları olduğunu söylüyor. Esasen, tasarı dikkatle incelense, hükümet endüstriyi tamamen kontrol edebilecek ve vergisini alabilecek.
Bununla birlikte, Madde 4’te kripto-para kullanan kullanıcılara herhangi bir tüketici koruması sağlanmayacağına dair bir hüküm yer alıyor.

Teknochain - 11 Oct 2017, 13:19
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.