search delete menu

Ukrayna Kripto Para Madenciliğini Ekonomik Aktivite Olarak Yasallaştıracak

Kiev hükümeti, kripto para madenciliği açısından sağlam adımlar atmayı planlıyor. Ukrayna Ekonomi Bakanı Ulusal Bankadan, madenciliği devletin ekonomik aktivitesi olarak düzenlemek için gerekli belgelerin hazırlamasını istedi.

Topluluk Üzerindeki Baskı Azalıyor

Ukrayna yasama kurumları, yeni kripto yasalarını benimseme konusunda aceleci görünmüyor. Ancak Kiev’deki yönetici kurumlar konuyu incelemeye devam ediyor. Perşembe günü yapılan toplantıda Ekonomik Bakanı Stepan Kubiev, madenciliği devletin ekonomik aktivitesi olarak kaydetmek için diğer departmanların ve ajansların gerekeni yapmasını istedi.
Ekonomi, finans, adalet, enerji bakanlıkları ve e-hükümetten sorumlu ajanslarla Ukrayna istatistik hizmeti, kayıt için taslak belgeyi hazırlamalı. Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) ve Güvenlik Hizmetleri (SBU) birimlerinin katılımları da istendi. Basın açıklamasında Kubiev şunları söyledi:
Kripto para madenciliği sektörünü belirleyici olarak baz alarak, ekonomimizi daha üst noktalara taşıyacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.
Ekonomik Kalkınma Bakanı, madencilik endüstrisinin yasal hale gelmesinin kalifiye IT profesyonellerinin Ukrayna’dan gitmesini engelleyeceğini belirtti. Stepan Kubiev, Düzenlemelerin aynı zamanda ülkedeki kripto topluluğu üzerindeki baskıları da azaltacağına inanıyor.

Rada Kripto Para Madenciliği Konusunda Hükümeti Destekliyor

Ekonomi Bakanlığının girişimi, ülkedeki kripto ile ilgili aktiviteleri yasal hale getirmek için yapılan ilk girişim değil. Kripto paralar geçtiğimiz ocak ayında siber güvenlik toplantısında ele alınmıştı. Ulusal Güvenlik Konseyi, kripto para dolaşımı ve işlemlerinin vergilendirilmesi düzenlemelerine son şeklini vermek için çalışmalara devam ediyor.
Ukrayna’nın Siber polisi, hükümetten ya kripto paraları yasal hale getirmesini ya da yasaklamasını istedi. Ülkenin adalet bakanı Pavel Perenko, Bitcoin gibi kripto paraların yasal alanlarda alınabilmesi gerektiğini ifade etti. Devlet Finans İzleme Servisi, kripto para konusundaki resmi konumunu açıkladı.
Buna rağmen Ukrayna parlamentosu gerekli yasal çerçevelerin benimsenmesi için önemli bir ilerleme gerçekleştirmedi. Ekim ayından veri Verkhovna Rada tarafından üç taslak sunuldu. İlk taslak, kripto paraları işlem yapılabilecek mal ve hizmetler olarak mülkler şeklinde tanımlamaktadır. İkinci taslak ise kriptoları finansal varlıklar olarak tanımlamakta. Üçüncü taslakta ise kripto para takası ve madenciliğinden elde edilen kar ve gelirlerin vergiden muaf tutulmasını istemektedir. Şubat ayında sunulan bazı raporlar, Ukraynalı yasama kurumlarının kripto para madenciliği ve kripto paraları yeni bir yasada ayıracağını ifade etmekte.

Teknochain - 17 Mar 2018, 10:39
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.