search delete menu

Ukrayna Yeni Tasarısı İle Bitcoin'i Mali Varlık Olarak Kabul Edecek ve Madenciliğini Destekleyecek

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimleri için yasal çerçeve sağlama amaçlı iki bildiri Ukrayna parlamentosuna sunuldu. Bu bildiriler, Bitcoin gibi kripto paraları finansal varlık olarak kabul etmeyi ve aynı zamanda kripto para birimi türevlerini vergilendirerek basitleştirmeyi madencilik alanı içinse elektrik ücretlerini düşürmeyi önermektedir.

İkinci Tasarı Parlamentoya Sunuldu

11 Ekim’de sunulan kripto para birimiyle alaklı ilk tasarının ardından, ikinci tasarı Ukrayna parlamentosuna sunuldu. Geçen hafta Kripto para birimlerinin Ukrayna’da dolaşımda olan emitalar şeklinde pazara sunulması için 7183-1 sayılı kanun teklif edildi.
Yeni tasarıda Finansal Politika ve Bankacılık Parlamentosu Komisyonu başkanı Serhiy Rybalka, kripto-para birimlerini “finansal bir varlık” olarak tanımlamayı önerdi. “Tekerleği yeniden icat etmek ve bunun için yeni kurallar belirlemek mantıklı değil. En etkili model, kripto para birimlerinin mevcut mevzuata uyarlanması “dedi. “Bu yüzden kripto-para birimlerini bir finansal varlık olarak tanımlamayı öneriyoruz” şeklinde açıklamalar yaptı.

Vergilendirme ve Diğer Şartlar

İkinci kanun tasarısı ayrıca, “Ülkede Bitcoin alım satımında komisyon oranlarının düşürülmesini ve ciroya dönüştürülmesini teşvik etmek için basit vergilendirme yapılması” çağrısında bulundu.
Buna ek olarak, tasarıda Ulusal Finansal Hizmetler Komisyonu’nun kripto para birimlerinin birincil düzenleyici olması çağrısı yapılmaktadır. İlk tasarıda, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) kripto paraların düzenleyicisi olarak önerildi.

Kripto Para Birimleri Yasak Değil

Ukrayna‘da kripto para birimleri için henüz düzenleyici bir çerçeve bulunmamasına rağmen, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri yasalar tarafından yasaklanmış değildir.
Ukrayna maliye bakanı Oleksandr Danylyuk Pazartesi günü Facebook sayfasında bakanlığının doğru düzenleme şartlarını oluşturmak için NBU ve diğer mali düzenleyicilerle birlikte çalıştığını belirtti.
”Pek çok kafa karıştırıcı konu var, Ukrayna’da kripto para statüsü kanunlar tarafından tanımlanmıyor, fakat bu kripto paraların yasak olduğu anlamına gelmiyor. Ukrayna, dünya trendlerini izlemeli ve finans sektöründe yeni teknolojiler kullanma şansını kaçırmamalıdır.”

Teknochain - 19 Oct 2017, 16:01
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.