search delete menu

Vanuatu Vatandaşlık Karşılığında Bitcoin Kabul Eden İlk Ülke Oldu

Güney Pasifik’te ada ülkesi olan Vanuatu vatandaşlık verme karşılığında bitcoin kabul eden ilk hükümet oldu. Vanuatu’nun vatandaşlık programı 200,000 dolar ediyor, bu da şu an ki bitcoin kurları hesaplandığında 41.5 bitcoin’den az tutuyor.

Vanuatu Bitcoin’i Vatandaşlık Programını Ödeme Şeklinde Kabul Eden İlk Devlet Oluyor

Uluslar Cemiyeti topluluğuna üye olan Vanuatu vatandaşlık programı Avrupa’nın çoğu da dahil 100’den fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlıyor.
Vanuatu Bilgi Merkezi (VIC) Başkanı Geoffrey Bond, ”Vanuatu Hükümeti yeni teknolojileri benimsemek konusunda ön planda olma arzusunu resmi olarak VIC’ni ödemeleri Bitcoin olarakta almaları konusunda cesaretlendirerek açıkça ifade etti.
Bond,

”Vanuatu Vatandaşlığı’nı edinmek için gereken normal durum tespiti kontrollerine ilaveten, tüm Bitcoin işlemleri, ortağımız Avustralya Borsası aracılığıyla yürütülecek ve Avustralya Finansal Düzenleyicisinin dayattığı normal uyumluluk şartlarıyla bir araya gelecek”

şeklinde açıklamalarda bulundu.
Vanuatu hükümetine danışmanlık yapan bir yatırım göç uzmanı Christian Nesheim, kararın Vanuatu’ya ”vatandaşlık pazarında kayda değer bir rekabet avantajı” sağladığı açıkladı.
Nesheim,

” kazançlarını büyük kapital vergilerden kaçarak kazanmaya çalışan” öncül Bitcoin yatırımcıların demografik bilgilerini açıklıyor. Nesheim bu yatırımcıların birçoğunun ”bu sanal paralarını düşük vergili mal varlıklarına dönüştürme” girişimlerinde bulunacağını öne sürüyor, ancak bununla birlikte ” bu tür yatırımcılara sunulan mal varlıkları da sınırlandı” dedi. Vanuatu şu an Bitcoin’le vatandaşlık sunacak tek ülke olacak, programın ilgisinde az ya da çok bir artış görüleceğini düşünüyorum.

VIC Genel Müdürü James Harris, ”finansal işlemlerde kripto paraların kullanımını kuşkuyla karşılamak” ve ”istenmeyen faaliyetle ilişkili olabileceği yönündeki korkuları” da ele aldı. Harris, söz konusu endişeleri reddetti ve ”bunun tersi doğru, kripto-para birimi, yaratılışı ve ticaretinin tüm geçmişi tamamen görülebilen, tamamen izlenebilir bir defterin içinde varolduğundan” bahsetti. Harris, Vanuatu’nun kripto-parayı kabul edişini (kara para aklamayı engelleme) sürecini daha da güçlendirme olarak değerlendirdi.

Vanuatu’nun Bu Hareketi Yatırım Sektörü Yoluyla Küresel Göçte Artan Büyüme Dönemini Güçlendiriyor

Yatırım endüstrisinin uluslararası göçünün halen yılda 2 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bu yılın başlarında Tayland hükümeti, tamamen Tayland Turizm Otoritesine ait olan bir yan kuruluş olan Tayland Privilege Card Company Limited aracılığıyla yabancı vatandaşlara ”elit” ikamet programları sunmaya başladı. Tayland’ın halihazırda yedi farklı vatandaşlık paketi sunduğu bildirildi; bunlara 60.000 USD ve 600 USD yıllık üyelik ücreti karşılığında 20 yıllık ikamet izni veren “Elite Ultimate Privilege” programı da dahildi.
Businesss Insider’in isimsiz bir kaynaktan öğrendiğine göre ”Kıbrıs vatandaşlık programı, vatandaşlığa ve diğer 27 avrupa birliği ülkesine erişim karşılığında ülkeye 2 milyon euro yatırım yapmasını gerektiren programında yılda 4 milyar avro kazanıyormuş”.
Henley&Partners için vatandaşlık danışmanlık firması Güneydoğu Asya’nın başında bulunan Dominic Volek ” Değişen ve belirsiz bir dünyada ailenin fırsatlarını küreselleştirecek ve iş çıkarlarını genişletmek için faydalı bir ikinci veya üçüncü ikamet veya vatandaşlık edinmek isteyen bireylerin sayısındaki hızlı artış var.” dedi ve ekledi ”Her geçen gün hükümetler bu yöntemi ekonomik büyümeyi ilerletmenin yenilikçi bir yolu olarak görmektedir”.

Teknochain - 11 Oct 2017, 10:34
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.