search delete menu

Venezuela Devlet Başkanı Petro'nun Çeşitli Fiat Para Birimleri İle Alınabileceğini Açıkladı

Başkan Nicolas Maduro’nın açıklamalarına göre Venezuela kripto para birimi olan El Petro, Rus rublesi ve diğer yasal para birimleriyle alınabilir. ABD dahil olmak üzere farklı ülkelerdeki şirketlerin petrol destekli kripto para almak istediklerini de ekledi. Venezuela devlet başkanı aynı zamanda ulusal para birimi olan bolivarı yeniden adlandırmaya karar verdiğini açıkladı.

Yuan ve Bitcoin Kabul Ediliyor

23 Mart tarihinden itibaren tüm vatandaşlar ve şirketler Rus rublesi, Çin yuanı, Türk lirası gibi para birimleriyle petro olabilecekler. Aynı zamanda Bitcoin, Ethereum ve NEM gibi kripto paralar da petro alımında kullanılabilecek. Petronun 30 günlük ön satış döneminde 133 ülkeden 201.000 sipariş verildi ve toplam 5,25 milyar Amerikan dolarına erişildi. Maduro “daha yeni başılıyoruz,” dedi ve birçok işletmenin Venezuela kripto parası alma niyetinde olduğunu açıkladı.
Venezuela devlet başkanı açıklamalarında şu ifadelere de yer verdi. “Petro almak isteyen ülkeler arasında Kolombiya, İspanya, Arjantin, Peru, Türkiye, Almanya, Rusya, Çin, Ekvator ve Şili var.” Devlet başkanın açıklamaları ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan vatandaşlarının ve yasal kurumların Venezuela kripto parasıyla işlem yapması yasağından sonra yapıldı.
Venezuela petrol destekli kripto parasını Şubat ayında piyasaya sürdü. Bu şekilde, petrol rezervleri tarafından desteklenen ve kendi kripto parasında sahibi ilk ülke olmayı başardı. Daha önce Nicolas Madura, ülkenin ön satış ile 735 milyon Amerikan doları topladığını açıklamıştı.

Madura Bolivarı Yeniden Adlandırıyor

Nicolas Madura Bolivar konusunda şu açıklamaları yaptı. “Para biriminden sıfırları kaldırıyorum ve bu banknotları yenileriyle değiştiriyorum.” Ülkenin yasal para birimi artık ülkenin ekonomik dengesini garanti altına alacak şekilde adlandırılacak dedi. Venezuela başkanı, 4 Haziran 2018 tarihinde resmi olarak piyasaya sürülecek olan yeni örnekleri gösterdi.
Yıllar sonra ilk defa hiper enflasyon yaşayan Venezuela’da bozuk paralar değer kazanacak. 50 centimo ve 1 bolivar bozuk paraları 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 bolivar banknotlar olarak basılacak. Yeni 200 ve 500 bolivar banknotları ulusal kahramanlar Francisco de Miranda ve Simon Bolivar’ın resimlerine sahip olacak.

Teknochain - 24 Mar 2018, 16:13
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.