search delete menu

Wall Street Analisti Gary Shilling ''Bitcoin'i Anlamıyorum''

Ünlü Wall Street finansal analisti olan Gary Shilling, geçenlerde bir röportajda Bitcoin’i anlamadığını ve “şeffaf olmayan şeylere” yatırım yapmayı planlamadığını söyledi.

Aslında yapmış olduğu açıklama, merkezi olmayan Blockchain ağı sayesinde şimdiye kadar ki en şeffaf finansal ağ olan Bitcoin konusunda hatalı olduğunu gösteriyor. JP Morgan CEO’su Jamie Dimon‘un geçmişte söylediği gibi, yatırımcıların Bitcoin’i ”boş iş” veya “dolandırıcılık” olarak adlandırmak yerine Bitcoin’deki bilgi eksikliklerini kabul ettiklerini görmek oldukça iyimser bir tutum. 

Shilling Bitcoin’e Yatırım Konusunda Kararsız

Son bir yılda, Mark Cuban, Peter Schiff ve Gary Shilling gibi milyarder yatırımcıların bakış açısı çok değişti. Sürekli olaran Bitcoin’i ‘boş iş’ olarak yorumlayan Cuban, XBT tedarikçisi olarak bilinen İsveç Bitcoin Alım-Satım (ETN) platformu sayesinde Bitcoin’e yatırım yaptı. GoldMoney tarafından denetlenen Peter Schiff’in şirketi SchiffGold, müşterileri için Bitcoin’i platforma entegre etti.

Business Insider ile yakın tarihte yapılan bir röportajda Shilling, teknik karmaşıklıkları ve Bitcoin’in temel konseptini anlamadığını itiraf etti. Shilling ayrıca :

”Geçenlerde birisiyle tanıştım, West Coast girişim kapitalisti. Bitcoin meselesinde çok erken davrandı. Çok iyi para kazandı, hala da kazanıyor. Onu bir kokteyl partisinde köşeye sıkıştırdım ve “Şimdi dinle, bana bunun gerçekten ne olduğunu açıklamanızı rica ediyorum” dedim. o ise ”şeffaf olmayan şeylerden şüphe duyarım fakat Bitcoin’de durum bundan çok farklı ” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Shilling‘in yatırım stratejisi ”kesin bilgiye sahip olmayan varlıklara ve para birimlerine yatırım yapmak yatırımcılar için kesinlikle akıl mantı işi değildir” şeklinde. Güvenlik uzmanı Andreas Antonopoulos yatırımcılara Bitcoin’ mevcut bilgileri ile doğru orantılı bir miktar yatırmalarını önerdi. Ve şunları ekledi :

”Sahip olduğum küçük tasarruflarımı Bitcoin’e yatırıyorum. Hemde % 100’ünü. Hala daha ödemeye çalıştığım birkaç ufak tefek borcum var. Ancak, tekrar vurgulamak isterim, bu yatırım yapmanız için bir öneri değil. Çünkü ben Bitcoin’e paramı yatırmadım, kariyerimi, zeka kapasitemi, yaratıcılığımı, tutkumu ve işimi yatırdım. Bitcoin’e yatırdığım en ufak şeydi para, herşeyimi kaybetme ihtimalimde var tabi. 

Manzara Değişiyor, Daha Fazla İnsan Bitcoin’i Anlamaya Başlıyor 

Yatırımcılar Bitcoin’i ve eşler arası merkezi olmayan finansal ağ kavramını anlamıyorsa, yatırım yapmamalıdırlar. Fiat para birimine ve merkezileştirilmiş parasal sisteme uzun yıllar maruz kalmış olan Shilling gibi yatırımcılar için Bitcoin, Blockchain gibi teknolojileri anlaması ve yatırım yapması zor.
 
Fakat artık daha fazla insan Bitcoin’i anlamaya başlıyor. Shilling’in belirttiği gibi, birçok girişim sermayedarı, kurumsal yatırımcı ve büyük ölçekli perakende ticaretçiler Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. En önemlisi, Fidelity ve Mike Novogratz gibiler, Bitcoin’in güçlü savunucularıdır.

Yakın zamanda, en büyük Blockchain geliştirme ve Bitcoin madencilik firmalarından biri olan Bitfury‘de Başkan Yardımcısı George Kikvadze şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük fon yöneticisiyle akşam yemeği yiyip Bitcoin ve Litecoin’e yatırım yapmaya ikna etmek harika”

Teknochain - 21 Oct 2017, 15:33
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.