search delete menu

Yeni Yasa Tasarısı Rusya’da Kripto Para Ödemelerini Yasallaştırmayı Planlıyor

Geçtiğimiz gün Rus Parlamentosuna kripto sahiplerinin haklarını koruyan ve kripto para ödemelerinin kullanımını düzenleyen bir yasa tasarısı sunuldu. Taslak, “dijital para” ve “dijital hak” gibi terimleri tanımlamaktadır. Aynı zamanda kripto paraların vergilendirilmesi, miras hakkı ve ihlas beyanları gibi konuların yetkililer tarafından ele alınmasına gibi durumları incelemektedir.

”Kripto Para” Yasal Ödeme Aracı Olacak

Rus Medeni Kanunu “dijital ekonominin yasal olarak düzenlenmesi” konularını temel olarak yeni bir yasa oluşturacak. Taslak Rus Yasama Organı Sözcüsü Vyacheslav Volodin ve parlamento Yasama Komitesi başkanı Pavel Krasheninnikov tarafın destekleniyor. İkisi, dijital ortamda finansal işlemlerin yasalaşması için etkili olarak girişimlerde bulunuyor.
Eleştirmenlere göre en son versiyonda “Dijital Finans Varlıkları” yasası ICO ve kripto madenciliğini düzenliyor ancak kripto paraları yasaklıyor. Bitcoin gibi kripto paraların kaderini, ülkede dolaşımlarına ve işlemlerine sürekli karşı çıkan Rus Merkez Bankası (CBR) belirleyecek.
Yeni yasa taslağında kripto paralar “dijital para” olarak adlandırılmaktadır. Yapılan açıklamalara göre yasal hakları olan katılımcıların sanal işlemlerde korunması için kripto ve diğer “dijital” terimlerin yasal olarak tanımlanması gerekiyor. Taslak ödemelerin, depozitoların, aktarımların ve hesap birimlerinin Rus Federasyonunda zorunlu olmayacağını içeriyor. Fakat, teknik olarak mümkün ve riskli olan kripto ödeme yönteminin sağlanacağını bildiriyor.

Değişiklikler Mayıs Ayında Uygulanacak

Yasa tasarısının akıllı anlaşmalar gibi dijital anlaşmaları da içereceği bekleniyor. Dijital doğrulamalar en az yazılı ifadeler ve imzalar kadar geçerli olacak. Dijital hakların düzenlenmesi, sanal alanda vergilendirme mekanizması için temel hazırlamaktadır. Aynı zamanda yasadışı olarak elde edilen fonların aklanmasını engellemek için önlemlerin uygulanmasını sağlayacak.
Eğer kabul edilirse yeni dijital ekonomi yasası 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Ek düzenlemeler dijital hakların ve kripto para dolaşımının farklı yönlerini belirleyecek. Bunlar, Rus Merkez Bankası ve Finans ve Ekonomik Kalkındırma Bakanlığının katılımıyla geliştirilecek. Kripto paraların yasal durumu Moskova’nın düzenleme kurumlarının odak noktası haline geldi. Finans Bakanlığı ve CBR gibi kurumlar bazı durumlarda konuyla ilgili tamamen zıt görüşler bildirdiler. Farklı öneriler serbest kripto işleminden yasak getirmeye kadar pek çok konuyu içeriyor. Eğer son yasa tasarısı parlamentonun desteğini kazanırsa, kripto ödeme Rusya’da kabul edilen bir ödeme yöntemi haline gelebilir.

Teknochain - 27 Mar 2018, 11:27
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.