search delete menu

Yüksek Teknoloji Wall Street Firması Jane Street Bitcoin İşlemleri Yapıyor

Bu hafta küresel öz sermaye ticareti firması Jane Street Capital, son günlerce Bitcoin işlemleri yaptığını açıkladı. Genellikle Wall Street’in en gizemli yatırım şirketi olarak tanımlanan Jane Street, eğer kripto paralar yükselmeye devam ederse sürece dahil olacaklarını söylediler.

Gizemli ve Yüksek Teknoloji Ticaret Firması Bitcoin İşlemlerine Başladı

Ticaret firması Jane Street’in New York, Londra ve Hong Kong’da faaliyetleri var. Şirket aktif olarak $8-13 milyar doları değerinde öz sermaye, bono, vadeli işlem, satın alma ve diğer yatırım işlemlerini gerçekleştiriyor. İddialara göre şirket günde 1 milyon işlem gerçekleştiriyor. New York Times, Jane Street’in büyük ticaret hacmine sahip en gizemli firmalardan biri olarak tanımlıyor. Firma özellikle döviz arbitrajı işlemleri konusunda uzman. Business Insider’dan alınan bilgilere göre firma şimdi Bitcoin işlemlerine ilgi göstermeye başladı.
Kripto para ve Bitcoin dünyasındaki arbitraj seçenekleri Jane Street gibi firmalar için oldukça çekici. Çünkü farklı takas platformlarında oranlar çok yüksek olabilir. Küresel BTC takasları, her işlem için yüzde 10 gibi yüksek arbitraj fırsatlarına sahip olabilir. Jane Street BTC işlemleri yapıp yapmadıkları konusunda herhangi bir detay vermedi. Ama eğer kripto konusu gündemde kalmaya devam ederse şirketin bu alanda aktif kalacağını açıkladı.

Jane Street, Wall Street Piyasasındaki Diğer İtibarlı Yapıcıları İzliyor

Haberler aynı zamanda Bitcoin ve kripto tabanlı takas işlemi yapan diğer itibarlı Wall Sterrt şirketleri olduğunu da bildirdi. Bu yılki Davos Dünya Ekonomik Forumunda Goldman Sachs Lloyd Blanfein, eğer müşteriler BTC işlemi yapmak isterse yardımcı olacaklarını söyledi. Blankfein sözlerine şu şekilde devam etti: “Gelecekteki bazı müşterilerimiz için Bitcoin vadeli işlemlerini açıyoruz. Biz ana brokerlerden biriyiz. Bu nedenle eğer müşterilerimiz işlem yapmak isteyecekse bunu yapacağı”.
2017 yılının Eylül ayında Jamie Dimon Bitcoin işlemi yapanların “aptal” olduklarını söylemişti. Ama firma, müşterileri için BTC takası ve işlemi yaparken yakalandı. Dahası, şirket müşterilere CME ve Cboe Bitcoin vadeli işlemleri sunmaya başladı.
Jane Street, Jp Morgan ve Goldman’dan farklı. Çünkü şirket, firmada işlem yapanların değişen piyasa koşullarında hızlı işlem yapmasına izin veren Ocaml programlama dilini kullanıyor. Şirket aynı zamanda Ocalm kütüphanelerini açık kodlu olarak yayınladı. Fakat şirket, kripto paralarla nasıl aktif olarak işlem yaptığını basına açıklamadı.

Teknochain - 19 Mar 2018, 18:34
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.