search delete menu

Zenginliğin 6 Prensibi | Düşün ve Zengin Ol (Kitap Özeti)

Bu makalede ‘Düşün ve Zengin Ol‘ kitabındaki, uyguladığınız taktirde hayatınıza ciddi anlamda olumlu etki edebilecek 10 zenginlik prensibini inceliyor olacağız. Hazırsak başlayalım.

Kitabın yazarı Napoleon Hill röportaj yaptığı ilk insanlardan biri, 1901’de 372 milyon dolar net serveti (ki bu servet Jeff Bezos’un servetinin iki katıdır) ile yaşayan en zengin adamlardan biri olarak kabul edilen Andrew Carnegie olur. Carnegie, Hill’e kendisi gibi birçok zengin kişinin uyguladığı bir dizi prensipleri izleyen herkesin zengin olabileceğini söyler. Carnegie, Hill’e dünyanın en başarılı insanlarından bazılarıyla tanışma ve röportaj yapma fırsatı sunar, ancak Hill bunları dergide yazmak yerine öğrendiklerini bir kitapta toplar. Ancak, Carnegie’nin bir şartı vardır. Bu röportajlar için para almayacaktır. Carnegie’ye güvenen Hill hemen tamam der.

Düşün ve Zengin Ol adlı kitap Hills’in ömrü boyunca 20 milyondan ve bugüne kadar 100 milyondan fazla kopya satmıştır. Bu kitap sayesinde Hill çok zengin bir adam olmuştur. Hill, neredeyse tüm varlıklı insanların ortak özelliğinin başarılı olmak için güçlü bir istek duymaları olduğunu söyler. Birisi bir şeyi sadece ümit etmekle kalmayıp gerçekten çok istediğinde, o noktaya ulaşmak için harekete geçmek zorunda kalır. Bu güçlü isteği canlandırmak için, atmamız gereken beş adımı şu şekilde açıklamıştır.

Birincisi, tam olarak ne kadarlık bir servet yapacağımız ayrıntılı olarak karar vermektir. Örneğin, arkadaşımız Barış ilk 100.000 TL’sini kazanmak istiyor. Tom’un sadece zengin olmak istiyorum veya altı haneli rakamlara ulaşmak istiyorum gibi cümleler kurmadığına dikkat edin. Kesin olarak bir hedeften bahsediyor.

İkincisi, bu para karşılığında karşınızdakine ne sunacağınıza karar verin. Hiçbir şey bedava değildir. Bu kitabın başlığının aksine sadece paranın var olduğunu düşünemeyiz. İstenilen para karşılığında değerli bir şey vermeliyiz.

Üçüncüsü, parasal hedefinize ne zaman ulaşacağınıza karar verin. Ne derler bilirsiniz, teslim tarihi olan bir hayal artık hayal olmaktan çıkar ve bir amaç olur.

Dördüncüsü, hedefinizi gerçekleştirmek için bir eylem planı oluşturun.

Beşincisi, hedefinizi yazın. Aynı zamanda bu kâğıda, para karşılığında ne vereceğinizi ve ne yapacağınızı da yazın. Hedefinize ulaşmaya odaklanmanızı sağlamak için her gün bu planı gözden geçirin. Bu şekilde sadece isteğinizi harekete geçirmekle kalmazsınız, aynı zamanda pratik bir saldırı planını da sahip olursunuz.

Net Hedefler Belirlemek

Şimdi arkadaşımız Barış’a geri dönelim. Barış web sitesi kurmakta çok başarılı ve ilk 100.000 TL’sini kazanmak istiyor. Bu nedenle, web sitesi başına 1.000 TL almayı planlıyor. Bu da 100.000 TL kazanmak için 100 firmanın web sitesini kurması gerektiği anlamına gelir. Bu parayı bugünden başlayarak 1 yıl içinde kazanmak üzere bir tarih belirler.

Böylelikle, yıllık 100.000 TL hedefine ulaşmak için ayda yaklaşık dokuz kişiye hizmet vermesi gerekir. Güçlü bir başarma azmine sahip olmak önemlidir, ancak bunu gerçekten başarabileceğimize inanmazsak plan başarısız olur.

İnanç

Kitabın yazarı Hill, başarılı her insanın hedeflerine ulaşacağına dair güçlü bir inanç duygusuna sahip olduğunu söylüyor. Elon Musk’ı ele alalım.

Sahibi olduğu Paypay’ı satarak 165 milyon dolar kazandı ve bu paranın tamamı ile Tesla ve SpaceX’i kurdu çünkü bu işte başarılı olacağına inanıyordu.

Bu şirketleri kurmak için sahip olduğu her şeyi riske attı. Elon Musk’ın 2020 itibariyle servetinin 130 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Hedeflerinize gerçekten ulaşabileceğinize dair bir inanç duygusu geliştirmenin en iyi yollarından biri, kendinizi başarmak istediğiniz şeyi yapmış olanlarla çevrelemektir.

Başarılı olmuş birini görmek, bize bunun yapılabileceğini kanıtlar. Artık interneti kullanarak bu kişilerin hikâyelerine her zamankinden daha hızlı erişebiliyoruz. Etrafımızda bu tarz örneklere sahip olmak bize yardımcı olur.

Bu, temelde düşüncelerimizi veya dış uyaranları düzenleyerek bilinçaltımızı etkiler. Örneğin, sürekli olarak medyadaki olumsuz haberleri okuyorsak veya sürekli şikâyet eden insanların yanında bulunuyorsak, muhtemelen mutlu ve güçlü hissetmeyiz.

Ama bunun yerine zamanımızı ilham verici kitaplar okuyarak, olumlu podcastler dinleyerek veya bilgilendirici içerikler izleyerek geçirirsek, birdenbire, hedeflerimize gerçekten ulaşabileceğimizi hissederiz çünkü bunun yapılabilir olduğunu anlatan örnekler ile kendimizi çevreleriz.

Hill dâhil birçok kişi, başarılı insanların kendini hedeflerine ulaşmış bir şekilde hayal ettiğini belirtir. Bu başarılı olma arzusunun bir yan etkisi olabilir. Kendilerini ne kadar hedeflerine ulaşmış olarak hayal ederlerse, başarma arzuları o kadar odaklanırlar ve başarma azimleri artar.

Alanında Uzmanlaşmak

Eğer bir kişide beyin tümörü varsa, bir dâhiliye doktoru yerine bir beyin cerrahına gittiği taktirde hayatta kalma şansı daha yüksek olur. Peki, sizce hangisi daha çok para kazanıyordur?

Tabii ki, belirli bir konu hakkında uzmanlık sahibi olan. Bugünün rekabetçi endüstrisinde bu konu son derece önemlidir. Alanınızda ne kadar uzmanlaşırsanız, sektörünüze hâkim olmak o kadar kolay olur. Modern çağda niş market denilen şey budur.

Alanınızda uzmanlaşınca bir hizmet sunmak veya ürününüzü pazarlamak daha kolay hale gelir. Hill artık bir yerden başlarken bilginin gerekli olmadığını düşünüyor. Onun yerine ihtiyacınız olan uzmanlık alanınızı bulmaya çalışmanızı öneriyor. Özellikle günümüzün modern dünyasında, internet aracılığıyla bilgiye erişmek ve bir beceri geliştirmek her zamankinden daha kolay.

Hayal Gücü

Bilgi en az hayal gücüne sahip olmak kadar hayati öneme sahiptir. Hill, başarılı insanlar arasındaki ortak noktanın hayli yaratıcı olmalarıdır der. Potansiyel başarılarını hayal edip inandıkları için yolculuklarının başından itibaren hayal güçlerini kullanabilirler.

Hill, sentetik ve yaratıcı hayal gücü olmak üzere iki tür hayal gücü olduğunu söylüyor. Sentetik hayal gücü, bir ürün yaratmak için tüm konsept fikirleri benzersiz bir şekilde birleştirilerek yeni bir buluş yapılması veya sentezlenmesidir. Uber, Airbnb ve hatta Facebook gibi bugün dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarını ele alırsak, hepsi önceki bir kavramı alıp yeni ve geliştirilmiş bir sistem veya hizmet oluşturmak için o kavramı yeniden icat etmiştir.

Yaratıcı hayal gücü ise çok daha nadir görülen bir hayal gücü biçimidir. Hill’in ifadesiyle, bu noktada ilhamın veya önsezilerin öne çıktığı yüksek bir bilinç düzeyinden bahsediyoruz. Hill, hayal gücünün bir kas gibi olduğunu söyler. Ne kadar çok pratik yaparsa, o kadar güçlenir. Gerçekte birçok insanın inanılmaz fikirleri vardır ancak çoğu bu fikirleri hayata geçirmeye yeltenmez.

Karar Vermek

Hill, karar vermenin başarının önemli bir parçası olduğunu söylüyor ve yüksek başarı gösterenlerle diğerleri arasındaki en büyük farkın, çoğu insanın yavaş karar vermesi ve fikirlerini çok çabuk değiştirmesi olduğunu öne sürüyor. Başarılı insanlar, aldıkları kararlar işe yarayana veya çalışmayana kadar kararlarına sadık kalır ve güvenle karar almaya devam eder.

Hill’in vurguladığı gibi, kendinden emin karar verme gücü amaçlarına bağlılıktan, hedeflerine ulaşma azimlerinden kaynaklanır. Bunun en iyi örneği Steve Jobs. Dünyayı değiştirecek bir teknoloji yaratmak için inanılmaz bir azmi vardı. Şirketini kurdu ve vizyonu gerçekleşene kadar durmadı. Tıpkı ilk denemenizde düştüğünüz için yürümekten vazgeçmediğiniz gibi Steve Jobs da geçici başarısızlıkların onu yenmesine izin vermedi. Yöneticilerinin onu kendi şirketinden kovması ve hisselerinin çoğunun satılması bile onu durdurmadı. Teknolojiyi kullanarak dünyayı değiştirme planına devam etti.

Next adlı ikinci şirketini kurdu ve bu şirket on iki yıl sonra Apple tarafından 400 milyon dolara satın alındı. Kısa bir süre sonra Jobs Apple’ın CEO’su oldu ve ölünceye kadar görevini sürdürdü. Jobs’un hikâyesi, kendi başarı ilkelerinden biri olan odaklanmanın inanılmaz bir örneğidir.

Israrcı Olmak

Başarılı bireylerin inkâr edilemez özelliklerinden biri son derece ısrarcı olmalarıdır. Kendimizi kendi alanında uzman ve bizim gibi düşünen bireylerle çevrelerken bu özellikleri kendi içimizde birleştirirsek, güçlü bir şey inşa edebiliriz.

İki veya daha fazla kişi güçlerini birleştirdiğinde, üçüncü ve daha güçlü bir zihin yaratılır. Buna üst akıl diyebiliriz. Bu üst akıl, üyelerini herhangi bir bireyin kendi başına yapabileceğinden çok daha ileriye götürebilir.

Apple şirketini ele alalım. Her şey, Steve Wozniack’ın yarattığı bilgisayar ve Steve Jobs’un ikna kabiliyetinin birleşmesiyle başladı. Bu örnekte açıkca görüldüğü gibi biri diğeri olmadan, bu seviyelere gelemezdi ve bu endüstriyi değiştiren şirket Apple var olmazdı.

Bir çok insanın farkına varmadığı şey, başarılı insanlar zamanlarının ve enerjilerinin büyük bir kısmını, birbirlerine değer katmak için alanlarında uzman zeki bireylerden oluşan bir çevre yaratmaya harcarlar.

Ne derler bilirsiniz, eğer 4 milyoner ile yeterki kadar vakit geçirirseniz 5. siz olursunuz.

Şimdi bahsetmiş olduğumuz 6 prensibi kısaca özetleyelim.

  1. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için organize bir plana sahip olmalısınız.
  2. Başarmak istediğimiz şeyin mümkün olduğuna inanmalı ve bu yolda kendimizi daha önce başarılı olmuş kişilerle çevrelemeliyiz.
  3. Alanında uzman olan kişiler genel bilgiye sahip olanlardan daha iyi performans gösterme eğilimindedir.
  4. Sentetik ve yaratıcı olmak üzere iki tür hayal gücü vardır.
  5. Başarılı insanlar zaman içinde kararlarında düzeltme yapsalar bile hızlı ve kendinden emin bir şekilde devam eder.
  6. Bir konuda hemen pes etmemeli gerektiğinde ısrarcı olmayı bilmeliyiz.
Teknochain - 05 Dec 2020, 17:48
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.